Křenovská váha

nejmenší oficiálně uznané muzeum v ČR

Nejmensimuzeum.cz

Stránky autora: Sayonara.cz

Historie muzea vah v Křenovech

aneb jak to všechno vzniklo

Všechno začalo v prosinci 2005, kdy se několik nadšenců z malé obce Křenovy nedaleko Horšovského Týna na Domažlicku rozhodlo zrekonstruovat chátrající objekt místní zemědělské váhy. Ke slavnostnímu otevření minimuzea došlo v rámci setkání občanů o několik měsíců později - 27. 5. 2006.

Nápad křenovského chalupáře doktora Houdka se místním nadšencům zalíbil a pan Stefan Zmarsly hned navrhnul a naplánoval stavební úpravy. Už v zimě pak začaly přípravné práce a pak samotná rekonstrukce.
Náklady na úpravy dosáhly 42 tisíc korun a Křenovští přitom odpracovali zhruba 350 hodin. Výsledkem práce desítky křenovských občanů je minimuzeum vah. Na výstavní ploše 4,2 m2 bylo zpočátku umístěno asi 10 různých typů vah a další tři desítky různých dekorativních předmětů. Nyní je sbírka rozšířena a čítá zhruba 40 exponátů. Minimuzeum vah v Křenovech se zároveň stalo nejmenším muzeem v České republice, což bylo oficiálně potvrzeno agenturou Dobrý den v České knize rekordů.
V expozici jsou zastoupeny váhy s hmotnostním rozsahem od 2 gramů do 16 tun. Návštěvníci mohoun shlédnout například bývalou zemědělskou váhu, váhy lékařské, osobní, kuchyňské, krámské, decimální, poměrové, rybářské, poštovní, vojenské kapesní váhy, ale i další předměty, které nějakým způsobem s vážením souvisí. Jsou to různá závaží, keramické a skleněné dózy, historické láhve, proutěný košík a další dekorační předměty. Jednotlivé exponáty pocházejí z osmi zemí a většínu jich věnovali místní občané, další pak nadšenci, kteří chtějí muzeum podpořit. Součástí prohlídky je i možnost ověření vlastní hmotnosti - všechny váhy jsou funkční.
U jednotlivých exponátů jsou dvoujazyčné popisky ( čeština / němčina ). Průvodcovství zajišťují 2 rodiny v obci, které vlastní i klíče od muzea. Paní Marie Vostracká a paní Věra Marianová podávají odborný výklad o jednotlivých vystavovaných exponátech a obě obdržely jako poděkování certifikát o oficiálním jmenování průvodcem Minimuzeem vah v Křenovech. Byla oceněna jejich ochota, obětavost a odbornost při vykonávání této celoroční aktivity.
Otevírací doba je oficiálně od května do října a koupit si tu můžete i turistické suvenýry. Vstupné je dobrovolné. Kromě toho, že se o muzeu píše v novinách, zmínil se o něm i rozhlas v krátké reportáži, ale byla tu i televize Prima - 19. 7. 2006, vysílání pak proběhlo v pořadu Extra - 2. 8. 2006.

Převzato z:
Křenovy - webové stránky obce